Quantcast
skip navigation
Home About Us Teams Trainers Calendar News Homer Soccer Club

    Welcome

    to the Southwest Soccer Club

    Chicago_ntern_blk_bkg
    Homer-soccer-club-blk_bkg

    Welcome to the Home of Southwest Soccer Club

    Sena Halilovic

    Director of Coaching


    For more information regarding HS Teams, please contact:

    Elver Jasarevic

    High School Coach



      SWSC U9 Bolingbrook Soccer Festival Tournament 1st place champs! - Fall 2014

      SWSC U8 TCSA Classic Cup Finalists - Fall 2014

      SWSC U8 TCSA Classic Cup Finalists - Fall 2014


      Congratulations U8 Red Team - Eclipse Tournament Champs!


      SWSC U8 Red - Eclipse Tournament Champs - Spring 2014

      Top: Assistant Coach Donn Domico, Coach Dejan Simikic

      Middle Row: Alex Atkinson (Orland Park), Mike Poulos (Orland Park), Connor O'Shaughnessy (New Lenox), Ryan Barth (Lockport), Colin Kroll (Orland Park), Ayden Domico (Orland Park), Nicholas Calderaro (Lockport)

      Bottom Row: Zac Fox (Homer Glen), Asiel DiBartolomeo (Indian Head Park), Matt Stuursma (Orland Park), Peyton Benes (Orland Park)

       

      To read the full article, click here.

      SWSC U17

      Front row: Jimmy Amedeo (Sandburg Jr)
      2nd row from left: Mikey Decker (Plainfield South Jr), Colin Marmoll (Plainfield South Jr), Ryan Lees (Joliet Catholic Jr), Jack Dilger (Lockport Sophomore), Angelo DeMarco (Lockport Jr), Jordan Nitchoff (Lemont Jr)
      3rd row from left: Head Coach Elver Jasarevic, Jacob Thomas (Lockport Jr), Tommy Boland (Lockport Jr), Ray Navarro (Lockport Jr), Danny Petrou (Lincolnway West Jr), Zeke DeYoung (Providence Jr), Jack Brassil (Lockport Jr), Justin DeYoung (Lockport Jr), Chris Monte (Lockport Jr), Kevin Moriarty (Providence Jr), HS Director Dave Dilger

      To read the full article, click here.


      Upcoming Events

      • Oct
      • 25
      Encanto FC 04A at Boys U10 Red
      • 10:25am (CDT) Ical_event_icon
      • Ludwig School
      • Tag(s): U10 Red 
      • Oct
      • 25
      NSA 06A Griffins at U8 Boys
      • 3:00pm (CDT) Ical_event_icon
      • Ludwig School
      • Tag(s): U8 
      • Oct
      • 25
      TCSA Premier 02A Black at Boys U12
      • 4:00pm (CDT) Ical_event_icon
      • Ludwig School
      • Tag(s): U12 
      • Oct
      • 25
      Boys U9 Grey at BSC Raiders 05B Red
      • 5:00pm (CDT) Ical_event_icon
      • Lily Cache Sports Field
      • Tag(s): U9 Grey 
      • Oct
      • 26
      Raiders FC U8 Premier at Boys U9 Red
      • 8:30am (CDT) Ical_event_icon
      • Ludwig School
      • Tag(s): U9 Red 
      • Oct
      • 26
      Stavaru 03A Boys at Boys U11
      • 10:00am (CDT) Ical_event_icon
      • Reed School
      • Tag(s): U11 
      • Oct
      • 26
      Chicago Fire Pre-Academy 05 at Boys U10 Red
      • 11:00am (CDT) Ical_event_icon
      • Ludwig School
      • Tag(s): U10 Red 
      • Oct
      • 26
      ELA Elite (IL) at Boys U14
      • 12:30pm (CDT) Ical_event_icon
      • TBA
      • Tag(s): U14  
      • Oct
      • 26
      U8 Boys at CFJ West 06A Boys 07-08 Red
      • 1:00pm (CDT) Ical_event_icon
      • Clow Stephens Park - Field 4
      • Tag(s): U8 



      SWSC U10s First Place Champs - Madison 56ers


      SWSC U16 Red - NSR Cup Champs!


      SWSC U11s Second Place - Madison 56ers


      SWSC U16 Blue - NSR Cup Finalists!


      SWSC U14 NSR Gold Cup Finalists - 2013


      SWSC U9 - NSR Cup CHAMPS!

      FUNDRAISING

      Shop & Raise